skip to Main Content

Prostota jest szczytem wyrafinowania – Leonardo da Vinci

CAMERA OBSCURA (łac. ciemna komnata) pierwowzór znanego nam dziś aparatu fotograficznego jest owocem połączenia zmysłu obserwacji i ludzkiej pomysłowości. Rejestruje ona odwrócony obraz utworzony przez promienie światła przechodzące przez niewielki otwór do ciemnej komory.

W 1826 roku francuski fizyk, Joseph Nicéphore Niépce, wyposażył urządzenie w obiektyw i materiał światłoczuły, aby wykonać pierwszą w historii fotografię.

W Renesansie astronomowie wykorzystywali ten instrument do obserwacji plam słonecznych, księżyca czy rocznych torów, po których porusza się słońce.

Roger Bacon przez analogię z powstawaniem obrazu w kamerze wyjaśnił zasadę funkcjonowania ludzkiego oka, gdzie gałka oczna odpowiada ciemnej komorze, źrenica otworowi, a siatkówka tylnej ścianie instrumentu.

Mówi się, że chętnie korzystali z niej również artyści, którzy za pomocą kamery projektowali obraz na płótno. Przy określaniu perspektywy wspomagał się nią często sam Leonardo da Vinci.

Ludwik w Camera Obscura to instalacja artystyczno edukacyjna przygotowana przez Pawła Piędzia z okazji XIX Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie.

Paweł Piędzio – pozytywnie zakręcony pasjonat fotografii. Człowiek z usmiechem na twarzy, lekką nadwagą i dystansem do siebie. Praktykujący fototechnik, założyciel i lider Koła Fotograficznego Rondo, współautor projektu „Wraki Lubelszczyzny”.

Back To Top